Valoarea tranzacţiilor încheiate, miercuri, în piaţa Rasdaq a fost de 10,88 milioane lei (3,2 milioane euro), în creştere cu peste 12% faţă de şedinţa de marţi, şedinţa fiind caracterizată de preţuri în scădere.
Indicele compozit, Rasdaq-C, s-a depreciat, miercuri, cu 1,55%, de la 3.024,82 puncte până la 2.977,94 puncte. La categoria de bază a Rasdaq au fost efectuate tranzacţii în valoare de 7,81 milioane lei.
Cea mai mare lichiditate, de 3 milioane lei, a fost înregistrată de titlurile companiei Dafora Mediaş SA. Acţiunile companiei Dafora Mediaş s-au ieftinit, miercuri, cu 3,61%, ultima cotaţie fiind de 4 lei, în condiţiile în care, în primul sfert de oră, cotaţia coborât până la 3,7 lei, nivel la care scăderea era de peste 10%. Miercuri a fost ultima zi în care se mai s-a mai putut achiziţiona titluri Dafora, care să permită posesorilor să participe la majorarea de capital cu drept de preferinţă, spun brokerii. "Acţiunile companiei de conducte Condmag Braşov s-au înscris şi ele în trendul descendent al zilei, şi au închis în scădere cu 8.8%. Tranzacţiile cu titluri Condmag au totalizat 1,6 milioane lei", a consemnat Mihai Frunză, analist financiar al casei de brokeraj Vanguard SA.
Indicele RAQ-I, care prezintă evoluţia companiilor listate la prima categorie a Rasdaq, s-a depreciat cu 4,13%, faţă de şedinţa de marţi, de la 3.622,39 puncte până la 3.472,69 puncte. Valoarea totală a tranzacţiilor la această categorie a fost de 1,85 milioane lei.


