money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Piaţa Rasdaq a pierdut 1%, pe o lichiditate sporită de transferul unei treimi din Lacta Gurgiu

Publicat la 06.10.2008, 18:21:14

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Piaţa Rasdaq a pierdut 1%, pe o lichiditate sporită de transferul unei treimi din Lacta Gurgiu

În şedinţa precedetă, rulajul pieţei Rasdaq a fost de 21,96 milioane lei (5,67 milioane euro).

O treime din acţiunile producătorului de lactate şi brânzeturi Lacta Giurgiu (INEM) au fost transferate, luni, pe piaţa Rasdaq prin mai multe tranzacţii pentru 3,02 milioane lei.

Cele 5,6 milioane titluri au fost schimbate prin 22 de tranzacţii. Ultimele schimburi au fost făcute la un preţ de 0,40 lei, cu 8,10% mai ridicat decât cotaţia de referinţă.

Ulterior, societatea de investiţii financiare SIF Oltenia (SIF5), acţionarul majoritar al companiei, a notificat vânzarea unei părţi semnificative din acţiunile deţinute la Lacta Giurgiu (INEM), reprezentând o treime din capitalul companiei, pentru suma totală de 3 milioane lei.

Înaintea tranzacţiilor de luni, SIF Oltenia era acţionarul majoritar al companiei, cu o deţinere de 55,33%, iar în urma transferului, societatea de investiţii financiare şi-a diminuat participaţia până la 22,97%.

Indicele principal al pieţei, Rasdaq-C, a scăzut luni cu 1,09%, până la 2.688,28 puncte, la categoria de bază fiind efectuate schimburi de 4,61 milioane lei.

Prima lichiditate a pieţei, de 3,03 milioane lei, a fost atrasă de acţiunile Lacta Girgiu (INEM), care s-au scumpit cu 8,10%, până la 0,40 lei.

Cotaţia titlurilor Intfor Galaţi (INOR) a coborât cu 1,11%, la 8,90 lei, în urma unor schimburi de 371.756 lei, în vreme ce acţiunile Comcereal Constanţa (CCRL) şi-au menţinut preţul de 37 lei, pe o lichiditate de 136.757 lei.

Indicele RAQ-I, care arată evoluţia acţiunilor listate la prima categorie a pieţei Rasdaq, a crescut cu 3,24%, până la 3.376,31 puncte, iar valoarea totală a schimburilor la această categorie a fost de 77.686 lei.

Acţiunile Electromagnetica Bucureşti (ELMA) s-au ieftinit cu 4,28%, la 0,67 lei, pe o lichiditate de 60.671 lei, în timp ce titlurile Rompetrol Bucureşti (VEGA) s-au scumpit cu 16,66%, până la 0,245 lei, pe un rulaj de 5.681 lei.

Indicele RAQ-II, care arată evoluţia companiilor listate la categoria a II-a a pieţei Rasdaq, a crescut uşor, cu 0,87%, până la 6.144,96 puncte, iar rulajul la acestă categorie a fost de 1,01 milioane lei.

Titlurile Bega Tehnomet Timişoara (TEHO) s-au scumpit spectaculos, cu 157,14%, la 18 lei, pe o lichiditate de 988.384 milioane lei, în vreme ce acţiunile Romportmet Galaţi (ROMT) şi-au menţinut cotaţia de 11 lei, pe un rulaj de 16.500 lei.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite