Piaţa românească de electronice, electrocasnice şi IT&C a depăşit 200 mil euro în primul trimestru
Publicat la 12.05.2008, 14:06:15
"Pentru tot anul 2008, valoarea pieţei de retail de produse electronice, electrocasnice şi IT&C a fost estimată la 1,2 miliarde euro, iar primul trimestru acoperă circa 16-18% din această valoare, adică peste 200 milioane euro. Următoarele trimestre vor înregistra valori mai mari datorită sezonalităţii vânzărilor din această industrie, care atinge maximul în ultimul trimestru" a declarat directorul financiar al Flamingo International Adrian Olteanu.
Acesta a adăugat că în trimestrul doi al anului, piaţa va avea o valoare apropiată de cea înregistrată în primele trei luni din 2008, adică în jur de 225 milioane euro, iar în trimestrul trei valoarea va creşte până la 250-275 milioane euro. În ultimul trimestru din 2008, piaţa de produse electronice, electrocasnice şi IT&C va avea cea mai mare valoare înregistrată pe parcursul anului, respectiv 22% din nivelul estimat pentru tot anul 2008.
Piaţa românească de electronice, electrocasnice şi IT&C a înregistrat anul trecut o valoare de circa un miliarde de euro, din care 25% a fost deţinut de segmentul de IT&C, 35% de bunurile maro (electronicele) şi restul de 40% a fost reprezentat de bunurile albe (electrocasnicele).
Potrivit reprezentanţilor Flamingo International, piaţa locală de retail electronic, electrocasnic şi IT&C va înregistra un ritm de creştere anual de 10-15% până în 2010 când va ajunge la valoarea de 1,5 miliarde euro. De asemenea, până în 2010, ponderea principalelor segmente în total piaţă se va schimba, primul loc fiind ocupat de IT&C cu 40%, urmat de bunurile albe şi cele maro fiecare cu 30%.
Grupul Flamingo a înregistrat în primul trimestru al anului 2008 o cifră de afaceri de 170 milioane lei, în creştere cu 38% comparativ cu perioada similară a anului trecut, dar a raportat totodată pierderi de 3,9 milioane lei. Ritmul de creştere al companiei a fost cu peste 23% mai mare decât evoluţia pieţei. Categoriile de produse care au înregistrat cea mai mare creştere a vânzărilor în primele trei luni din 2008 sunt notebook-urile, cu un avans de 460%, comparativ cu primul trimestru al lui 2007, televizoarele LCD, 250% şi televizoarele tip plasmă, 190%.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





