money.ro
Actualitatemoney.ro

Podul aruncat în aer în Georgia afectează exporturile azere de petrol

Publicat la 17.08.2008, 09:31:54

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Podul aruncat în aer în Georgia afectează exporturile azere de petrol
Azerbaidjanul şi-a suspendat sâmbătă exporturile de petrol prin porturile din vestul Georgiei după ce o explozie a avariat un pod de cale ferată foarte important, care asigura legătura feroviară între estul şi vestul ţării.

Georgia a acuzat soldaţii ruşi că au aruncat în aer podul feroviar aflat la vest de capitala Tbilisi, însă Moscova a negat categoric orice implicare.

"Transportul de petrol şi produse petroliere pe calea ferată înspre vest a fost suspendată", a anunţat compania feroviară azeră într-un comunicat citit la televiziune. Comunicatul precizează că decizia suspendării trasnporturilor feroviare a fost luată ca urmare a exploziei care a afectat podul. "Ultimul transport care s-a făcut folosind această cale ferată consta în 15 vagoane-cisternă", potrivit sursei. Alte 72 de cisterne cu petrol urmau să fie trimise în Armenia, ţara vecină, dar între timp legătura feroviară a fost întreruptă, precizează comunicatul.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite