Constructorul german de autoturisme sport Porsche a decis să facă apel la justiţie pentru a putea prelua controlul companiei Volkswagen, după ce în aprilie 2008 amendamentul său ce urmărea modificarea "legii Volkswagen" a fost respins.
Porsche a decis să "depună plângere împotriva respingerii amendamentului său de către consiliul general al Volkswagen pe 24 aprilie 2008", în faţa tribunalului din Brunswick, a anunţat grupul marţi printr-un comunicat.
Este vorba despre clarificarea situaţiei juridice, după condamnarea de anul trecut a "legii Volkswagen" de către curtea europeană de justiţie.
Această lege, ce figurează din anii 1960 în statutul Volkswagen, a fost considerată că încalcă principiul liberei concurenţe.
Porsche reproşează landului Saxonia de Jos, ce deţine 20% din Volkswagen, că a votat împotriva amendamentului său în aprilie, acuzând autorităţile de acolo că îngreunează aplicarea legislaţiei europene. "O aplicare parţială a legii, cum a cerut landul Saxonia de Jos în cadrul consiliului general al Volkswagen, nu ajută la clarificarea lucrurilor, alimentând confuzia", a precizat Porsche.
Sursa: NewsIn
Porsche face apel la justiţie pentru a putea prelua controlul companiei Volkswagen
Publicat la 27.05.2008, 08:11:24
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





