Potrivit ediţiei online a cotidianului francez La Tribune, Deutsche Postbank a dezvăluit sâmbătă că a fost expusă, printr-o sumă de 600 de milioane de euro, crizei de pe piaţa subprime din Statele Unite. Banii fuseseră investiţi în două vehicule de investiţii ale IKB, bancă ce a fost printre primele victime ale acestei crize.
Titlurile Postbank au deschis în scădere luni la Bursa de la Franckurt. Până la prânz, acestea pierduseră 2,62%, fiind cotate la 52,40 euro.
Din cele 600 de milioane de euro despre care a vorbit Postbank, o sumă de aproximativ 200 de milioane a fost afectată direct. În total, expunerea directă şi indirectă a băncii s-a ridicat la 800 de milioane de euro. Cu toate acestea, a precizat banca, activele sale subiacente continuă să fie notate de Standard & Poor's cu "AAA" şi "AA".
Postbank şi-a anunţat expunerea la "subprime"
Publicat la 13.08.2007, 14:50:42
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
