Acţionarii companiei imobiliare Practic SA au aprobat achiziţionarea de terenuri şi imobile în valoare de 34,51 milioane euro de la Petrom Bucureşti, potrivit raportului publicat în Monitorul Oficial al României.
Din cele 16 clădiri cinci clădiri de birouri clasa B situate în Bucureşti a căror suprafaţă totală este de 15.900 metri pătraţi. În plus, Petrom renunţă la două terenuri cu o suprafaţă totală de 8.000 mp, situtate tot în Bucureşti. Cele două terenuri au destinaţie comercială.
Compania Petrom renunţă la opt hoteluri situate în Slănic Moldova (două), Ţicleni, Suplac, Valea lui Liman, Eforie Nord, Câmpina şi Rânca şi un teren de 28.000 mp situat lângă Braşov.
Pentru aceste achiziţii, acţionarii firmei imobiliare au aprobat contractarea unor credite în valoare totală de 30 milioane euro. Din această dumă, 25 de milioane reprezintă creditul maxim pe care îl va contracta la Banca Românească, iar cinci milioane de euro vor fi împrumutaţi de la acţionarul International Business Trading Corporation.


