money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Premierul britanic estimeaza ca BoE va reduce, joi, dobanda de referinta

Publicat la 08.04.2008, 15:33:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Premierul britanic estimeaza ca BoE va reduce, joi, dobanda de referinta
Guvernul britanic nu are competenta sa schimbe ratele dobanzilor, dupa ce Brown a cedat aceasta responsabilitate catre Bank of England in 1997, cand a fost ministru de finante al Marii Britanii. Presiunea asupra bancii centrale creste, aceasta incercand sa protejeze economia de efectele crizei creditelor.

„Putem reduce ratele dobanzilor, din cauza inflatiei scazute”, a spus Brown, intr-un interviu pentru BBC, explicand ca acesta este motivul pentru care cresterea economica a Marii Britanii va fi mai mare decat in alte state, afectate in aceeasi masura de situatia actuala din pietele financiare.

Bank of England, care potrivit estimarilor va reduce ratele dobanzilor cu 25 de puncte de baza, la 5%, joi, a refuzat sa comenteze declaratiile surprinzator de directe ale lui Brown, analistii comentand ca afirmatiile premierului nu ar fi fost primite bine de catre banca centrala.

Bank of England se asteapta ca inflatia sa ajunga la nivelul de 3%, in acest an, iar guvernatorul Mervyn King a spus ca banca centrala s-ar putea confrunta cu cea mai mare provocare din 1997, incercand sa echilibreze cresterea preturilor in contextul incetinirii cresterii economice.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite