"Eu personal aş dori ca acest corp al inspectorilor guvernamentali să existe, dar nu ar trebui să fie plătiţi", a spus Emil Boc la Realitatea Tv.
Premierul a explicat cum vede el o posibilă modificare a prevederilor legale. "Fiecare om care a intrat în corpul înalţilor funcţionari publici, are la bază o profesie, a fost inginer, a fost profesor, a fost medic. Atunci, tu stai medic, stai profesor, ce eşti, eşti în corpul înalţilor funcţionari publici, iar cânnd Guvernul are nevoie de tine, te ia, te pune acolo, te plăteşte, te salarizează, dar nu te plăteşte doar pentru că eşti inspector guvernamental. Ar trebui să ne gândim la aşa ceva, pentru că este o pierdere de resurse în momentul de faţă", a spus Emil Boc. Premierul a motivat spunând că "şi în Franţa şi peste tot, este un corp foarte larg de unde Guvernul îşi selectează, pe principiul mobilităţii funcţionarilor publici, cei mai buni oameni care să reprezinte Guvernul în calitate de înalţi funcţionari publici".
"Asta se întâmplă şi în Franţa: ai intrat într-un corp naţional al înalţilor funcţionari publici, te supui numai legii, iar Guvernul, pe baza principiului mobilităţii, are puterea de la caz la caz să îl aplice, în funcţie de performanţă", a continuat Emil Boc.

