money.ro
Actualitatemoney.ro

Preşedintele Basescu vrea sa se adreseze Parlamentului saptamana viitoare

Publicat la 09.02.2007, 13:03:28

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Preşedintele Basescu vrea sa se adreseze Parlamentului saptamana viitoare

Preşedintele Traian Băsescu i-a informat, vineri, pe preşedinţii celor două camere ale Parlamentului, prin intermediul unei scrisori, că doreşte să se adreseze plenului reunit, marţi, 13 februarie, potrivit NewsIn.

Preşedintele a dezvăluit încă de pe 22 ianuarie, în interviul său de la TVR că subiectul biletului era unul pe care intenţiona să îl abordeze, printre altele, într-o intervenţie în faţa Parlamentului, pentru că, aşa cum a spus şeful statului, el nu poate sancţiona Executivul, ci Legislativul este cel ce trebuie să cheme la ordine.

Întrebat dacă şi-a schimbat acest plan, Băsescu a replicat că doreşte în continuare să se adreseze plenului Parlamentului pentru că 'sunt lucruri mult mai profunde ce trebuie spuse', adică cum se fac intervenţii în justiţie sau despre situaţia măsurilor postaderare.

Pe de altă parte, în ultima vreme, reprezentanţi ai PSD şi PRM, formaţiunile care au demarat procedura de suspendare a preşedintelui şi-au exprimat voinţa ca şeful statului să aibă un minim dialog cu partidele, prin care să răspundă obiecţiilor înaintate de acesta. Joi, purtătorul de cuvânt al PSD, Cristian Diaconescu a declarat, referindu-se atât la procedura de suspendare şi la obiecţiile pe care i le-au adus preşedintelui Birourile Permanente, că poate ar fi fost firesc ca Traian Băsescu să cheme partidele şi să discute cu ele aceste obiecţii.

De asemenea, şi liderul PRM, Corneliu Vadim Tudor a declarat la începutul acestei săptămâni că înainte de demararea procedurii de suspendare doreşte să aibă o negociere, o discuţie cu Traian Băsescu, pentru că aşa este 'creştineşte' şi pentru că, a mai spus Tudor, şi un condamnat la moarte are dreptul să-şi pledeze cauza.

Tot joi, Birourile Permanente i-au cerut preşedintelui, printr-o declaraţie, să retracteze acuzaţiile făcute cu câteva zile în urmă la DNA, conform cărora, parlamentarii fac legi pentru infractori.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite