money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Preşedintele Ucrainei a cerut ajutor străin în faţa epidemiei de gripă porcină (VIDEO)

Publicat la 02.11.2009, 09:44:12

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Preşedintele Ucrainei a cerut ajutor străin în faţa epidemiei de gripă porcină (VIDEO)
Şaizeci de oameni au murit în Ucraina din cauza gripei şi a unor dificultăţi respiratorii acute, dar numai în cazul a patru decese s-a confirmat, deocamdată, prezenţa virusului H1N1. Aproape 200.000 de persoane suferă de gripă, majoritatea în vestul ţării, peste 7.500 fiind internate în spital.

Preşedintele Viktor Iuşcenko le-a cerut ajutor omologilor săi din Belarus, Moldova, Polonia, România, Rusia, Slovacia, Ucraina şi Statele Unite, precum şi secretarului general al NATO şi preşedintelui Comisiei Europene. Iuşcenko le-a scris acestora că ţara sa are nevoie de medicamente şi echipamente de primă necesitate pentru a lupta eficient împotriva propagării epidemiei. Duminică, un transport cu 300 de mii de doze de Tamiflu a sosit din Elveţia.

 Premierul Iulia Timoşenko a anunţat că până la sfârşitul anului vor mai veni din străinătate echipamente ultramoderne pentru laboratoarele de depistare a gripei porcine. Potrivit primului ministru, 37 laboratoare de depistare a virusului vor fi deschise într-o săptămână în mai multe regiuni ale ţării.


Urmăreşte pe Money WebTV toate ştirile video şi emisiunile The Money Channel

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite