Pretul petrolului isi reia cresterea
Publicat la 01.03.2007, 12:03:59
Barilul de petrol s-a scumpit, joi, la peste 62 dolari, după ce a pierdut miercuri aproape un dolar, din cauza scăderii accentuate a pieţelor bursiere ale marilor consumatori, SUA şi China, informează Reuters.
Preţul petrolului tranzacţionat pe piaţa americană a câştigat 64 de cenţi, stabilizându-se la cotaţia de 62,43 dolari/baril, iar petrolul Brent, vândut la Londra, s-a scumpit cu 83 de cenţi, la cotaţia de 62,72 dolari/baril.
Statisticile americane publicate miercuri au arătat o micşorare masivă şi neaşteptată a stocurilor de petrol rafinat, inclusiv combustibil termic, cu 3,8 milioane de barili, în timp ce rezervele de benzină au scăzut cu 1,9 milioane de barili.
Acest anunţ a declanşat îngrijorări despre puterea economică a Statelor Unite ale Americii, după ce statisticile publicate miercuri descumpăniseră la rândul lor piaţa prin indicarea unei creşteri pe ultimul trimestru al anului trecut sub aşteptări.
În ciuda acestor anunţuri negative, marile pieţe de capital au început să îşi revina joi după şocul puternic suferit la începutil săptămânii ca urmare a schimbării regulilor bursiere la Shanghai.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Actualitate
Citatul zilei, 20 august 2026: Cel mai mare pericol pentru investitor

Actualitate
Facilitățile fiscale din România în 2026: ce avantaje au investitorii și unde se mută sprijinul statului

Actualitate
Curs valutar: cine îl stabilește și de ce fluctuează

Actualitate
Primele trenuri private noi intră în circulație pe ruta București–Brașov. Pot atinge 200 km/h!

Actualitate
