money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Prima fabrică de sarmale din România, inaugurată la Gheorgheni

Publicat la 04.12.2010, 16:02:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Prima fabrică de sarmale din România, inaugurată la Gheorgheni

Bajko Laszlo este un om de afaceri care lucrează în domeniul privat din anul 1992 şi care a investit 130.000 de euro în construirea fabricii. Harghiteanul a transformat complet o construcţie veche din oraş şi, pe baza unui proiect realizat de o firmă din Bucureşti, a utilat spaţiul de producţie cu cele mai noi echipamente. Fabrica are acum şase muncitoare, dar urmează să mai fie angajate încă opt persoane.

Bajko Laszlo a declarat pentru AGERPRES că muncitoarele pregătesc sarmale în varză murată după o reţetă secuiască, le fierb, le ambalează în mai multe moduri, după care le congelează şi sunt gata pentru piaţă.

Toţi cei prezenţi la inaugurarea fabricii au spus că sarmalele sunt delicioase şi sunt făcute 'ca la mama acasă'.

Omul de afaceri a dezvăluit că ideea i-a venit când şi-a dat seama că femeile sunt tot mai ocupate, iar prepararea sarmalelor necesită foarte mult timp.

'Cine vrea să pregătească sarmale trebuie să se gândească din toamnă, când trebuie pusă varza la murat. Apoi, tot procesul de pregătire necesită destul de mult timp', a spus Bajko Laszlo.  Citeste mai mult pe www.agerpres.ro

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite