Prima ședință de guvern fără Lia Olguța Vasilescu. Apelul Vioricăi Dăncilă: Iohannis să-și schimbe atitudinea VIDEO
Publicat la 23.11.2018, 09:50:22
„Din păcate, constatăm cu toții că domnul președinte Iohannis face tot posibilul să blocheze activitatea Guvernului în două domenii vitale. Consider că astfel de acțiuni politice nu-și au locul mai ales în această perioadă în care ne pregătin pentru preluarea președinției Consiliului Uniunii Europene și, în același timp, an în care sărbătorim Centenarul. Ar fi momentul să ne bucurăm de consens, de înțelegere, de liniște la 100 de ani de la Marea Unire”, a declarat Viorica Dăncilă.
Premierul a lansat un apel public către șeful statului să-și schimbe atitudinea.
„Fac un apel public către domnul președinte Iohannis să-și schimbe atitudinea în acord cu prerogativele constituționale pentru a nu creea incertitudine în două domenii atât de importante. Am convingerea că românii au nevoie de unitate și ca instituțiile statului să funcționeze coerent și să găsească soluții care răspund cel mai bine nevoilor cetățenilor. Interesul național cred cu tărie că trebuie să primeze înaintea interesului politic”, a spus Dăncilă.
La ședința de guvern a participat ministrul demisionar al Transporturilor, Lucian Șova și un secretar de stat care a reprezentat Ministerul Dezvoltării.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





