ING rămâne lider, AIG a urcat de pe locul 6 până pe 4 şi a câştigat un punct procentual de cotă de piaţă, iar BCR a urcat de pe 8 pe 7. Practic, a câştigat aproape jumătate de punct procentual.
Strategia de vânzare este cea care a făcut diferenţa. Administratorii care s-au bazat pe un porfoliu de clienţi proveniţi din asigurări de viaţă sau din domeniul bancar au avut de câştigat un portofoliu stabil şi mai puţine conturi goale.
Cea mai mare reducere a cotei de piaţă între clasamentul după participanţi şi cel bazat pe contribuţii a înregistrat-o Allianz Ţiriac Pensii Private, de la 25,6% la 23,3%. Şi GeneraliI a pierdut cotă de piaţă, de 1,4 procente, de la 9,4% la 8%.
Primele contribuţii la Pilonul II răstoarnă ordinea cotelor de piaţă
Publicat la 21.05.2008, 08:58:07
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
