Probleme mari în centrul țării: "Populaţia nu colaborează cu pompierii. Nu e ok!"
Publicat la 15.03.2018, 06:40:30
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă spune că autorităţile încearcă să-i convingă pe localnici să evacueze locuințele, însă aceştia refuză să colaboreze cu pompierii.
"Înţeleg că apele sunt în scădere în Baraolt, dar şi la nivelul digului, la nivelul acestuia neproducându-se nicio rupere majoră. Continuă eforturile de evacuare a populaţiei, pentru că oamenii sunt greu de convins să-şi părăsească locuinţele.
Lipsa cooperării pune în risc acţiunea. Oamenii ar putea fi evacuaţi forţat, însă măsura trebuie liată la nivel judeţean. Este o situaţie de genul "Veniţi voi după noi!". Iar asta nu e ok.
În următoarele 30 de minute, după ce evaluăm situaţia, vedem dacă se va face evacuarea forţată. Persoanlul este pregătit pentru situaţia în care va avea loc această evacuare forţată", a declarat Raed Arafat la Antena3.
Articolul integral pe OBSERVATOR.TV.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

