money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Producţia industrială a crescut în noiembrie cu 3%, pentru prima oară după 13 luni de scădere (VIDEO)

Publicat la 13.01.2010, 08:29:35

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Producţia industrială a crescut în noiembrie cu 3%, pentru prima oară după 13 luni de scădere (VIDEO)
Faţă de lunile corespunzătoare din 2007, producţia industrială s-a redus cu 3% în octombrie 2008, cu 11,5% în noiembrie şi cu 18% în decembrie, pentru ca apoi contracţia activităţii să se stabilizeze în jurul a 12% în primele trei luni ale acestui an. În aprilie, producţia industrială s-a diminuat cu 9,5% faţă de aceeaşi lună din 2008, în mai cu 9,8%, în iunie cu 8,9%, în iulie cu 6,9%, în august cu 5,9%, în septembrie cu 4%, iar în octombrie, cu 1,5%. Septembrie 2008 a fost ultima lună de creştere, avansul producţiei industriale fiind în acea lună de 3,8% faţă de septembrie 2007.

În noiembrie 2009, producţia din industria extractivă s-a redus cu 13,2% faţă de luna similară din 2008. În schimb, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 11,1%, iar cea din industria prelucrătoare cu 3%.

Pe marile grupe industriale au fost înregistrate creşteri în industria bunurilor de capital (+15,5%), în industria bunurilor intermediare (+5,6%) şi în industria energetică (+1,6%), respectiv scăderi în industria bunurilor de folosinţă îndelungată (-11,8%) şi în industria bunurilor de uz curent (-10,5%).

În serie brută, creşterea producţiei industriale din noiembrie a fost mai pronunţată, de 5,3%, faţă de nivelul din luna similară din 2008.

Faţă de octombrie, producţia industrială, ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a crescut în noiembrie cu 1,7%, ca urmare a creşterii de 1,9% din industria prelucrătoare. În schimb, producţia din industria extractivă s-a micşorat cu 0,3%, iar cea din producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat cu 0,4%.

Pe grupe industriale s-au înregistrat creşteri în industria bunurilor de capital (+2,5%) şi în industria bunurilor intermediare, cu 1,7%. Pe de altă parte, industria bunurilor de uz curent a scăzut cu 2,3%, cea energetică cu 1,9%, iar a bunurilor de folosinţă îndelungată cu 1,2%.

În serie brută, producţia industrială a scăzut în noiembrie cu 4% faţă de luna anterioară.

După unsprezece luni din 2009, producţia industrială ajustată a scăzut cu 6,8% faţă de nivelul înregistrat în perioada similară din 2008, ca urmare a scăderilor din industria extractivă şi industria prelucrătoare, cu 11,5%, respectiv cu 8,7%. Pe de altă parte, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionată a crescut cu 5,1%.

Pe marile grupe industriale toate categoriile de bunuri au înregistrat scăderi, cele mai importante fiind în industria bunurilor de folosinţă îndelungată, de 15,8%, şi industria bunurilor intermediare, de 11,1%. Industria bunurilor de uz curent s-a redus cu 8,6%, producţia de bunuri de capital, cu 3,3%, şi industria energetică, cu 0,7%, în termeni ajustaţi.

În serie brută, declinul la unsprezece luni a fost de 6,7%.

Urmareste pe Money WebTV toate stirile video si emisiunile The Money Channel

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite