Compania elveţiană Nestle a anunţat o creştere cu 13,8% a profitului net în 2006, peste estimări, alimentată de afacerile alimentare şi de băuturi, precum şi de urcarea vânzărilor la aparatul de cafea Nespresso, informează Reuters.
Profitul net a fost de 9,2 miliarde de franci elveţieni (7,4 miliarde de dolari), un nou record pentru cel mai mare grup alimentar mondial, depăşind previziunile medii de nouă miliarde de franci elveţieni, exprimate de către 15 analişti într-un sondaj Reuters. Profitul net de 8,1 miliarde de franci din 2005 a constituit, de asemenea, un record.
Potrivit Reuters, se estimează că acţiunile Nestle vor deschide cotaţia de joi în creştere cu 1,5%.
Grupul elveţian, ale cărui 8.500 de mărci includ apa Perrier, pastele făinoase Buitoni şi ciocolata Smarties, a anunţat că afacerea de alimente şi băuturi a fost principalul motor al creşterii în 2006.
Nestle a anunţat şi o creştere de 15,6% a valorii dividendelor, până la 10,40 franci elveţieni. Reprezentanţii companiei au declarat că o răscumpărare de acţiuni este improbabilă pe termen scurt, însă directorul executiv Nestle, Peter Brabeck, a afirmat, într-o emisiune televizată, că ar putea lua în calcul această opţiune spre sfârşitul acestui an.
Vânzările aparatului de cafea Nespresso au crescut cu 42% anul trecut, iar produsele precum laptele cu ciocolată, îngheţata şi produsele nutritive au avut, de asemenea, o evoluţie pozitivă.
Compania a mai anunţat că îşi va accelera transformarea "într-o companie de nutriţie şi sănătate" în 2007 şi că va investi mai mult în mărci, dezvoltare şi cercetare.
La nivel de grup, vânzările au progresat cu 8,1% în 2006, până la 98,5 miliarde de franci, cu puţin peste estimările de 98,3 miliarde de franci elveţieni.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.