Profitul net al companiei Peugeot Citroen a crescut cu 49% în primul semestru
Publicat la 23.07.2008, 07:52:56
Constructorul auto francez Peugeot Citroen a anunţat, miercuri, o creştere a profitului net de 49% în primul semestru, la 733 milioane de euro, pe fondul reducerii costurilor de producţie, conform unui comunicat al companiei.
Compania a redus costurile de producţie cu 882 millioane de euro. Compania şi-a menţinut prognoza pentru anul în curs, estimând o scădere pe piaţa occidentală de aproximativ 4% şi o creştere de 15% în regiunile prioritare pentru companie.
Vânzările de automobile au scăzut anul acesta, în Europa, pe fondul încrederii scăzute a cumpărătorilor, scumpirii petrolului şi creşterii dobânzilor.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Actualitate
ANAF vine acasă la tine dacă n-ai declarat chiria, freelancing-ul sau pensia din străinătate. Cum funcționează noua procedură

Actualitate
O dronă s-a prăbușit într-un nuc din Vrancea, la doar cinci metri de o casă. Localnicii, evacuați

Actualitate
Avertisment dur de la BNR! Economistul lui Isărescu: „Vom mânca iarbă și scoarță de copac!”

Actualitate
Alertă pentru Europa: gazele ar putea trece de 100 de euro/MWh în această iarnă!

Actualitate
