money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Profitul net al Petrom a scăzut cu 48%, la 506 milioane de lei, în primul trimestru

Publicat la 08.05.2009, 06:15:02

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Profitul net al Petrom a scăzut cu 48%, la 506 milioane de lei, în primul trimestru

În primele trei luni ale anului trecut, Petrom obţinuse un profit net de 977,03 milioane lei. Afacerile companiei s-au cifrat la 3,04 miliarde lei, în primul trimestru din 2009, fiind cu 18,3% mai mici decât cele afişate în perioada similară din 2008, de 3,72 miliarde lei.

"Evoluţia nefavorabilă a preţurilor la ţiţei şi situaţia economică deteriorată, ce au continuat pe parcusul primului trimestru din 2009, au exercitat presiune asupra rezultatelor noastre", a spus Mariana Gheorghe, directorul general executiv al Petrom.

Scăderea profitului net, din primul trimestru al acestui an, a fost totuşi atenuată de utilizarea instrumentelor de acoperire a riscului valutar (instrumente de hedging). În schimb, profitul operaţional operaţional a fost afectat puternic de evoluţia nefavorabilă a preţurilor la ţiţei, comprimându-se cu 83%, la 180 milioane lei (42,2 milioane euro).

În intervalul ianuarie-martie 2009, Petrom a atras venituri totale de 3,469 miliarde lei (813,1 milioane euro), cu 32% mai mici decât cele obţinute în primele trei luni din 2008, când acestea fuseseră de 5,146 miliarde lei. Totodată costurile totale ale companiei s-au redus cu 26,6%, la 2,929 miliarde lei (686,55 miliarde euro), în comparaţie cu cele din primele trei luni ale anului trecut, care se cifraseră la 3,99 miliarde lei.

Grupul austriac OMV este acţionarul majoritar al Petrom, cu o participaţie de 51,01%, în vreme ce Ministerul Economiei deţine un pachet de 20,64% din acţiuni, iar Fondul Proprietatea o participaţie de 20,11%.

Compania are un capital social de 5,66 miliarde lei, divizat în 56,64 miliarde de titluri cu valorea nominală de 0,10 lei.

În şedinţa de joi a Bursei de Valori Bucureşti, acţiunile Petrom au avut una dintre cele mai spectaculoase evoluţii din piaţă, înregistrând o apreciere cu 10%, până la preţul de 0,209 lei/unitate, în aşteptarea rezultatelor trimestriale de vineri, ceea ce dă companiei o valoare de piaţă de 11,83 miliarde lei (2,86 miliarde euro).

Sursa:NewsIn

Citeşte şi Petrom face hedging şi reduce costurile şi investiţiile ca să facă faţă crizei,

Profitul net al OMV a scăzut cu 91% în primul trimestru, la 40 milioane euro

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite