money.ro
ActualitateMoney.ro

Proiectul de lege privind ratificarea Scrisorii de intenţie, adoptat de Senat

Publicat la 15.10.2013, 17:50:36

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Proiectul de lege privind ratificarea Scrisorii de intenţie, adoptat de Senat

Plenul Senatului a adoptat marți proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 73/2013 privind ratificarea Scrisorii de intenție semnată de autoritățile române la București la 10 iunie 2013, aprobată prin Decizia Consiliului director al Fondului Monetar Internațional din 26 iunie 2013.

Astfel, Senatul a aprobat raportul Comisiei pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital și proiectul de lege cu 92 voturi pentru, 9 împotrivă și 16 abțineri. Senatul este cameră decizională.

 

Senatorul Mircea Geoană a făcut în plen un apel ca Parlamentul să nu mai fie un "simplu ghișeu" de aprobare post factum a unor decizii care sunt vitale.

 

"Nu pot să nu mă gândesc un pic la momentele de acum câțiva ani de zile când președintele României și Guvernul condus de domnul prim-ministru Emil Boc veneau în fața națiunii spunând că avem nevoie de o centură de siguranță și că trebuie să apelăm la împrumuturi externe pentru a putea să depășim o situație dificilă în care se afla România. (...) Riscul pe care îl văd este ca noi să mergem înainte ca națiune, ca stat, ca nou Guvern, ca nouă majoritate, ca viitor Guvern și viitor președinte și viitoare majorități fără să fi învățat din ceea ce s-a întâmplat în acești ani cumplit de grei pentru România. Cred că este foarte facil pentru unii politicieni din România să acuze Fondul Monetar sau Comisia Europeană pentru propriile noastre neputințe și pentru propriile noastre minciuni față de propriii noștri cetățeni. De centură de siguranță și de 20 miliarde de euro a trebuit să tăiem pensii și salarii și să punem țara într-un moment foarte dificil.", a spus Geoană.

 

Senatorul Anca Boagiu a precizat că România este stat membru al Uniunii Europene și are niște angajamente asumate.

 

"Statul român este membru al Uniunii Europene. Avem niște angajamente pe care nu ni le bagă nimeni pe gât. Noi am vrut să fim parte a Pactului fiscal, noi am vrut și ne-am asumat — și pe bună dreptate ne-am asumat lucrurile acestea — să respectăm toți indicatorii macro pe care ni i-am asumat la nivel european, în așa fel încât să avem stabilitate economică, noi am depășit cu foarte multă ușurință, până la urmă, chiar dacă unii continuă să fie demagogi, criza economică și nu am trecut prin convulsii cum au trecut alte state europene", a afirmat Boagiu.

 

În ședința din 25 martie 2011, Consiliul Directorilor Executivi al FMI a aprobat încheierea unui aranjament stand-by cu România, de tip preventiv, pentru o perioadă de 24 luni, în sumă de 3.090,6 milioane DST (aproximativ 3,5 miliarde euro), reprezentând 300% din cota României la FMI. În 15 martie 2013 boardul Fondului Monetar Internațional a aprobat prelungirea cu trei luni a acordului stand-by cu România, până la 30 iunie.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite