"Un palat imens, în stil italian, este în curs de construcţie pe coasta Mării Negre, pentru a fi folosit de premierul Vladimir Putin", a declarat n om de afaceri rus, Serghei Kolesnikov.
El a precizat că palatul este construit în apropiere de Soci, în mare parte cu bani donaţi de oameni de afaceri ruşi şi că au fost investiţi, până în prezent, peste un miliard de dolari.
"Corupţia este evidentă şi este jenantă şi stânjenitoare pentru marea noastră ţară", a scris Kolesnikov într-o scrisoare adresată preşedintelui rus Dmitri Medvedev, citând un studiu recent al Transparency International, potrivit căruia corupţia în Rusia se ridică la 250 - 300 de miliarde de dolari anual.
Potrivit unei surse ruse, Putin ar putea folosi palatul de pe malul Mării Negre pentru a primi oaspeţi în timpul Jocurilor Olimpice de iarnă din 2014, ce vor avea loc la Soci.
Un purtător de cuvânt al lui Putin a negat acuzaţiile. "Putin nu a avut niciodată nicio legătură cu această clădire", a spus el.
Vladimir Putin îşi face un palat de un miliard de dolari
Publicat la 30.12.2010, 10:39:27
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
