Rachete anti-tanc de 168 milioane de euro
Publicat la 03.08.2007, 09:08:13
Contractul a fost semnat ieri, între guvernul libian şi MBDA, cel mai mare producător mondial de arme teleghidate. MBDA face parte din concernul franco-german EADS, care deţine şi constructorul de avioane Airbus. Libia a încheiat şi un al doilea contract, în valoare de 128 de milioane de euro, privind furnizarea unui sistem de comunicaţii radio din partea EADS.
Miercuri, cotidianul francez Le Monde cita în paginile sale declaraţiile fiului lui Kadhafi, Seif al-Islam, care susţinea existenţa mai multor acorduri între Franţa şi Libia. Aceste înţelegeri ar fi facilitat eliberarea, la 24 iulie, a celor 6 cadre medicale în Bulgaria, condamnate iniţial la moarte în Libia. În afara acordului prin care în Libia va fi construit un reactor nuclear necesar desalinizării apei mării, Seif al-Islam susţine existenţa mai multor înţelegeri la nivel militar.
Oficialii de la Paris nu au confirmat declaraţiile, dar conform purtătorului de cuvânt al Palatului Elysee acestea pot fi adevărate. Oficialul francez a precizat însă că în timpul vizitei preşedintelui Sarkozy în Libia, nu a fost semnat între cele 2 părţi niciun contract de acest gen.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
