money.ro
ActualitateDenisa Gelatu

Raiffeisen Bank a câștigat procesul privind recalcularea ratelor la credite

Publicat la 03.07.2023, 14:36:48

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Raiffeisen Bank a câștigat procesul privind recalcularea ratelor la credite
Curtea de Apel Bucureşti a admis vinerea trecută cererea Raiffeisen Bank de suspendare a executării Ordinului Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor privind modalitatea de calcul a ratelor aferente creditelor acordate consumatorilor, potrivit portalului instanțelor de judecată. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs. Banca Transilvania și Alpha Bank au obținut și ele decizii similare.

Curtea de Apel a mai decis în acest caz obligarea ANPC la plata cheltuielilor de judecată, în valoare de 13.000 de lei, în procesul intentat de Raiffeisen Bank.

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a anunţat în luna mai că a identificat practici comerciale înşelătoare cu privire la modul de calcul al ratelor la 11 bănci de pe piaţa locală, acestea fiind sancţionate cu 550.000 de lei, iar pentru a putea restabili echilibrul contractual s-a propus emiterea unor noi grafice de rambursare.

"ANPC a identificat practici comerciale înşelătoare săvârşite de către operatorii economici financiari bancari cu privire la modul de calcul al ratelor, prin faptul că pe graficul de rambursare rata era compusă, în primii ani, 25% principal şi 75% dobândă. Prin această modalitate de calcul, consumatorii plăteau, de fapt, preponderent dobândă. Pentru a putea restabili echilibrul contractual, pe lângă sancţiunea contravenţională, respectiv 11 amenzi în valoare de 550.000 lei, comisarii ANPC au propus măsura de emitere a unor noi grafice de rambursare, atât pentru creditele aflate în curs, cât şi pentru cele viitoare, unde principalul creditului datorat să fie achitat de către consumatori în rate egale, pe întreaga perioadă de creditare, în raport cu dobânda aferentă creditului", a declarat pentru AGERPRES directorul general al ANPC, Paul Anghel.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite