money.ro
Actualitatemoney.ro

Raiffeisen estimează că economiile din Europa Centrală şi de Est se vor comprima cu 1,3% în acest an

Publicat la 19.02.2009, 11:27:18

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Raiffeisen estimează că economiile din Europa Centrală şi de Est se vor comprima cu 1,3% în acest an

Produsul intern brut (PIB) al ţărilor din Europa Centrală şi de Est se va reduce în acest an cu 1,3% faţă de 2008, pe fondul crizei economice, însă regiunea va continua să fie motorul de creştere al Europei, potrivit unui raport publicat joi de Raiffeisen International.

Pentru a evita consecinţele pe termen lung asupra economiei reale, analiştii băncii consideră că trebuie renunţat la "prezentarea permanent exagerată a riscului din regiune", care a determinat scăderea preţului acţiunilor la multe companii active în regiune şi a sistat astfel dezvoltarea fundamentala a afacerilor.

"Nu trebuie să ne întoarcem la o Europă care evoluează la două viteze diferite. Uniunea Europeană şi multe alte instituţii au investit prea mult în acest proiect al unei Europe unite şi stabile", se precizează în raport.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite