money.ro
Piețe financiareSorin Simon

Raiffeisen Leasing şi-a sporit anul trecut afacerile de cinci ori, la 53 milioane euro

Publicat la 11.04.2011, 11:52:50

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Raiffeisen Leasing şi-a sporit anul trecut afacerile de cinci ori, la 53 milioane euro

În volumul total al finanţărilor din 2010, vehiculele comerciale şi autoturismele au avut cea mai mare pondere, de 47%, segmentul de echipamente reprezenta 41%, în timp ce leasingul imobiliar a avut o pondere de 12% din totalul finanţărilor.

"Profitul net înregistrat pe grup a fost de 1,9 milioane euro, din care aproape 900.000 euro au fost realizaţi de către Raiffeisen Leasing. Diferenţa până la suma totală a fost dată de profitul realizat de celelalte două companii cu rezultate consolidate în cadrul grupului, respectiv Raiffeisen Broker de Asigurare-Reasigurare şi Raiffeisen Leasing Moldova", a menţionat Daniliuc.

Acesta a menţionat că Raiffeisen Leasing are ca prioritate în acest an continuarea strategiei de reposesii şi remarketing, îmbunătăţirea continuă a activităţii de colectare şi creşterea volumelor nou finanţate.

"Volumul de news business se va concentra pe sectoarele de echipamente medicale, infrastructură şi agricultură", a mai spus directorul general al Raiffeisen Leasing.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite