Japonia adăposteşte pe teritoriul său 55 de reactoare nucleare, mai mult decât orice alt stat din lume. Tepco, compania care exploateză o treime dintre aceste reactoare, inclusiv pe cele de la Fukushima, de unde au avut loc scurgeri radioactive, a falsificat în trecut mai multe rapoarte de siguranţă.
Premierul japonez Naoto Kan a criticat vehement marţi Tokyo Electric Power Co (TEPCO) pentru modul în care a administrat situaţia de la centrala nucleară Fukushima I.
"Posturile de televiziune au anunţat o explozie. Dar biroul premierului nu a fost informat timp de circa o oră", l-a auzit un reporter al Kyodo News pe Kan spunând în trimpul unei reuniuni cu directorii companiei. "Ce naiba se întâmplă?", a adăugat el.
La sfârşitul anilor 80 şi începutul anilor 90, Tepco (Tokyo Power Electric Company), a falsificat în jur de 30 de rapoarte de securitate, scrie Le Figaro.
Citeste materialul integral pe Realitatea.net
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.