În domeniile liberei circulaţii a bunurilor, persoanelor şi serviciilor, România a înregistrat progrese suficiente şi îndeplineşte condiţiile de compatibilitate cu ţările membre ale Uniunii Europene, relevă proiectul raportului de ţară al Comisiei Europene.
În ceea ce priveşte libera circulaţie a bunurilor, au fost făcute progrese în introducerea măsurilor şi procedurilor, în special cu privire la capacitatea administrativă în sectorul de acreditare, se menţionează în schiţa raportului de ţară.
În privinţa liberei circulaţie a persoanelor, Comisia Europeana consideră că este un mare progres adoptarea de către Parlamentul de la Bucureşti a legislaţiei care permite cetăţenilor din ţările Uniunii Europene să călătorească şi să se stabilească liber în ţară, precum şi accesul acestora la educaţie în aceleaşi condiţii cu cetăţenii români.
Autorităţile române au făcut progrese mari şi în privinţa libertăţii de a furniza servicii, prin identificarea barierelor şi înlăturarea incompatibilităţilor cu Tratatul Comunităţii Europene.
Raporul CE: Libera circulatie a bunurilor, persoanelor si serviciilor e satisfăcătoare
Publicat la 25.09.2006, 20:56:55
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
