Printre măsurile de criză pe care RATB le poate lua în urma reducerii bugetului de către Consiliul General al Municipiului Bucureşti se numără reducerea numărului de curse, creşterea preţului unui bilet de la 1,3 la 1,5 lei şi desfiinţarea transportului în Ilfov. Acţiunile pe care RATB le-ar putea lua vor afecta cetăţenii - reducerea numărului de curse va însemna un timp mai mare de aşteptare în staţii şi aglomeraţie mai mare în mijloacele de transport.
Surse municipale au declarat pentru NewsIn că RATB a înaintat încă din septembrie 2009 o cerere către Consiliul General privind creşterea preţului biletelor de la 1,3 la 1,5 lei, urmând ca şi preţul abonamentelor să aibă o creştere echivalentă procentual.
Conform reprezentanţilor RATB, bugetul actual le ajunge doar până la sfârşitul lunii august.
Pe de altă parte, edilul Sorin Oprescu spune că nu intenţionează decât o creştere insignifiantă a preţului biletelor, dar că vrea eficientizarea activităţii regiei. Conform declaraţiilor lui Oprescu, nu se are deocamdată în vedere reducerea salariilor sau a numărului de angajaţi ai regiei. Eficientizarea regiei ar putea veni ca urmare a transformării acestei regii, ca şi a RADET, în societate comercială.
Pe de altă parte, surse municipale spun că transformarea regiei în societate comercială înseamnă şi cedarea unor terenuri pe care le deţine acum RATB şi care sunt valoroase din punct de vedere imobiliar. În urmă cu câţiva ani Guvernul Tăriceanu dorea să preia terenul pe care se află depoul RATB din spatele Guvernului pentru a extinde sediul Executivului. Surse municipale spun că de acest teren mai sunt interesaţi mulţi investitori privaţi.
Consilierii generai ai Capitalei au votat, joi, bugetul municipalităţii pentru anul 2010, potrivit căruia bugetul RATB scade de la 748 milioane lei în 2009 la 518 milioane anul acesta, subvenţia pentru acoperirea diferenţei de tarif micşorându-se şi ea, de la 520 la 465 milioane lei.
Viceprimarul Mircea Raicu a declarat, înaintea şedinţei CGMB în care a fost votat bugetul, că grupul PDL din Consiliu vrea să fie păstrate actualele subvenţii pentru RATB, fondurile necesare pentru acest lucru urmând să vină din amânarea construirii unui sediu nou pentru poliţia comunitară.
Raicu a declarat totuşi că primarul Sorin Oprescu a promis că pe parcursul anului vor fi găsite alte resurse, nespecificate însă, pentru ca activitatea regiei să nu fie afectată.
La începutul lunii martie viceprimarul declara că primăria ia în calcul eficientizarea RATB şi RADET deoarece subvenţiile pentru cele două regii reprezintă aproape jumătate din bugetul municipalităţii. Viceprimarul a precizat că eficientizarea ar putea însemna reduceri de personal, eliminarea unor costuri inutile şi, eventual, transformarea RATB şi RADET din regii în societăţi comerciale.
Ultima creşere a preţului unui bilet pentru o cursă urbană a fost pe 31 ianuarie 2008, de la 1,1 lei la 1,3 lei. Preţul unui abonament nominal integral pe o linie a crescut cu 20%, de la 25 de lei la 30 de lei, cel pe două linii cu 16,66%, de la 30 de lei la 35 de lei, iar un abonament lunar nominal intergral pe toate liniile s-a majorat cu 25 %, de la 40 de lei la 50 de lei.
RATB ia în calcul reducerea numărului de curse şi creşterea preţului biletelor
Publicat la 27.03.2010, 10:22:23
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Curs valutar: cine îl stabilește și de ce fluctuează

Actualitate
Primele trenuri private noi intră în circulație pe ruta București–Brașov. Pot atinge 200 km/h!

Actualitate
Șoferii români pot susține examenul pentru TIR în limba română, în Germania! Ce se schimbă din 18 august 2026

Actualitate
Sindicaliștii de la metrou spun că luna viitoare se va opri circulația trenurilor

Actualitate
