Realitatea TV: Societatea civilă contestă moralitatea a şapte miniştri din noul Cabinet
Publicat la 04.04.2007, 12:46:50
Şapte membri ai noului cabinet Tăriceanu nu corespund criteriilor de integritate agreate în anul 2004 între Coaliţia pentru un Parlament Curat şi actualii guvernanţi PNL şi UDMR. Pe lista celor şapte se află Teodor Meleşcanu, Marko Bela, Zsolt Nagy, Ludovic Orban, Cristian David, Decebal Traian Remeş şi Paul Pacuraru.
Teodor Melescanu, ministrul Apărării este considerat nepotrivit pentru că a lucrat in diplomaţia româneasca sub regimul comunist. Fostul ofiter de securitate Liviu Turcu l-a acuzat public pe Meleşcanu că a colaborat cu fosta Securitate. De asemenea, Meleşcanu este constestat şi pentru legăturile sale cu Dinu Patriciu, ca membru în Consiliul de Administraţie al Rompetrol, între 2002 şi 2004.
Nici Marko Bela, ministrul de stat nu corespunde criteriilor de integritate deoarece este anchetat de Direcţia Naţionala Anticorupţie pentru un avans de circa un miliard de lei vechi, în contul unei opere literare pe care n-a publicat-o încă.
Zsolt Nagy, ministrul Comunicaţiilor se află pe listă pentru că va fi anchetat de DIICOT în acelaşi dosar cu Codruţ Sereş, pentru relaţii privilegiate cu consultanţi străini, cărora le-ar fi facilitat accesul la informaţii clasificate referitoare la privatizări strategice.
Şeful Transporturilor, Ludovic Orban, este şi el criticat pentru legăturile cu Dinu Patriciu. El a fost administrator la Rominserv, firma membră a holdingului Rompetrol. Şi după ce a devenit viceprimar al Capitalei, Orban a încercat să treacă prin Consiliul Municipal o hotarire favorabilă Rompetrol. Hotărârea nu a fost însă agreată de membrii Consiliului.
Ministrul Administraţiei şi Internelor, Cristian David a donat PNL, în anul electoral 2004, suma de 107 milioane lei vechi. Problema intervine dacă luăm în calcul că veniturile sale, conform declaraţiei de avere, au fost in acel an de doar 83 de milioane de lei vechi.
Decebal Traian Remeş, ministrul Agriculturii, este considerat de Coaliţia pentru un Parlament Curat drept traseist. El a facut parte din PNL, PNŢCD, Partidul Conservator şi din mai multe alianţe sau experimente politice.
Paul Păcuraru, ministrul Muncii este pe listă din 2004 pentru că este actionar la firma Eurocom, care în perioada 1997-2000 a recuperat creanţe de la firme la care Sidex avea datorii, recuperându-le în natura de la Combinat. Din datele Direcţiei generale a finanţelor publice Galaţi, rezultă că Eurocom a vândut în perioada 1999-2000 sute de tone de benzen provenit din Sidex.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Volvo va produce mașini chinezești în fabricile sale din Europa. Geely schimbă strategia și atacă direct piața premium

Actualitate
Se închide cea mai mare tipografie din România. Producția va fi mutată în alte țări

Actualitate
O gură de oxigen pentru sistemul energetic național. Investiție norvegiană de 168 de milioane de euro

Actualitate
Marele actor Jean Constantin ar fi intrat astăzi în anul centenarului. Toma Caragiu ar fi împlinit 101 ani

Actualitate
