Cea mai mare economie mondială va reîncepe să crească în al treilea trimestru, consoderă 74% din economiştii chestionaţi de National Association for Business Economics (NABE). Spre deosebire de sondajul realizat de asociaţie în februarie, economia va creşte cu un ritm mai temperat, iar rata şomajului va continua să crească în a doua jumătate a anului şi în 2010.
Pachetul de stimuli financiari şi eforturile băncii centrale americane, Federal Resevre, pentru revenirea creditării au ajutat economia să depăşească cea mai severă recesiune din ultimii 50 de ani, arată sondajul. În timp ce piaţa imobiliară se stabilizează, economiştii estimează că deteriorarea pieţei muncii va duce la scăderea cheltuielilor, în contextul creşterii numărului de şomeri.
Economia se va comprima cu o rată anuală de 1,8% în perioada aprilie-iunie, iar în următoarele trei luni, produsul intern brut (PIB) ar urma să urce cu 0,7%, potrivit aceluiaşi sondaj. Creşterea va accelera la 1,8% abia în ultimul trimestru.
Cheltuielile de consum, care reprezintă aproximativ 70% din economie, ar putea scădea cu 0,4% anul acesta, faţă de scăderea cu 1,3% estimată anterior. Rata de cumpărare va creşte cu 2,1% anul viitor, cifră mai mică decât analiştii se aşteptau în februarie.



