Spania este prima mare economie din zona euro care publica date oficiale privind evolutia PIB-ului in ultimele trei luni din 2008. Pentru trimestrul al treilea, autoritatile spaniole au anuntat o scadere a PIB-ului de 0,3%.
Comparativ cu trimestrul al patrulea din 2007, economia a inregistrat un recul de 0,7%, fata de o prognoza de 0,8%.
Anul trecut, Spania a raportat o crestere economica de 1,2%, cea mai slaba de dupa 1993.
Anlistii sunt mai degraba pesimisti in ceea ce priveste evolutia economiei spaniole pe termen scurt.
“Pentru anul acesta, vedem o inrautatire a starii de lucruri in economia spaniola, cu o continuare a contractiei Produsului Intern Brut. Asteptam revenirea pe crestere abia incepand cu 2010”, a declarat pentru Business Standard Phillipe Sabuco, analist BNP Paribas.
De altfel, premierul spaniol, Jose Luis Rodriguez Zapatero, a recunoscut, saptamana trecuta, ca economia tarii sale traverseaza o perioada grea. “Suntem in cel mai grav moment al crizei”, a recunoscut premierul, reiterand apelul adresat bancilor tarii pentru a redeschide “robinetul” creditelor si a participa la efortul de relansare economica. Spania a lansat un plan de stimulare a cresterii economice in valoare de 11 miliarde euro, dedicat, in principal, investitiilor pentru realizarea de lucrari publice.
Planul prevede demararea a 32.000 de proiecte, ce se vor traduce prin angajarea a 300.000 de persoane din randul somerilor. Numarul spaniolilor aflati in cautarea unui loc de munca a crescut si in ianuarie, la 3,327 milioane de persoane, pana la cel mai mare nivel din ultimii 12 ani.
Per total, la sfarsitul lunii ianuarie, in Spania existau 3.327.801 someri, cel mai mare nivel din 1996, la inceputul contabilizarii datelor prin aceasta metodologie. Astfel, numarul somerilor a crescut cu 47,12% sau 1,065 milioane de persoane, in perioada ianuarie 2008-ianuarie 2009.
Cresterea numarului de someri este o consecinta directa a scaderii activitatii din sectorul productiv.
Astfel, productia industriala a scazut cu 19,6% in decembrie, in termeni anuali, marcand cea mai puternica scadere din ultimii 16 ani.
Productia de bunuri de consum a scazut cu 10,8%, in contextul in care cea pentru bunuri de folosinta indelungata a coborat cu 31,4%. De asemenea, productia de echipamente si cea de bunuri intermediare a scazut cu 21,6%, respectiv cu 33,6%.
Per total, productia industriala a scazut, in medie, cu 6,8% in 2008.
Recesiunea erodeaza triplul A al Spaniei
Publicat la 12.02.2009, 22:00:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
