"Lucrările de modernizare au fost finalizate, mai sunt de refăcut doar scările de intrare în muzeu. Sperăm ca până la începerea noului an şcolar, în septembrie, să-l putem deschide", spune directorul general adjunct al muzeului, Ioana Matache.
Iniţial, redeschiderea muzeului a fost anunţată pentru toamna anului trecut, însă, potrivit reprezentanţilor ministerului Culturii, au fost câteva probleme legate de prezervarea exponatelor, dar şi de firma care a câştigat licitaţia pentru lucrările de modernizare. Ulterior, redeschiderea a fost reprogramată pentru aprile şi a fost iarăşi amânată, din cauza unor "decalaje de plăţi", după cum au precizat reprezentanţii Ministerului Culturii. Următorul termen anunţat a fost iunie 2011.
"Au existat nişte întârzieri la plăţile către cei care se ocupă de renovare şi modernizare. Din această cauză, lucrările au stagnat o perioadă, fapt ce îi împiedică pe reprezentanţii muzeului să-l redeschidă luna aceasta. Vor mai fi întârzieri de aproximativ o lună şi jumătate", spunea, în aprilie, consilierul ministrului Culturii, Radu Enache.
Consilierul ministrului Culturii a precizat că, într-o mică măsură, lucrările de reorganizare şi modernizare a Muzeului "Grigore Antipa" au fost influenţate şi de unele informaţii care au apărut în presă cu privire la reabilitarea Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei din Cluj-Napoca, realizată de aceeaşi firmă.
"Au fost nişte probleme ceva mai mari acolo, la Cluj-Napoca, pentru că firma care a câştigat licitaţia a încheiat un contract pe drepturi de autor şi apăruseră informaţii potrivit cărora sumele percepute pentru lucrări ar fi fost supraevaluate. Pentru a lămuri situaţia, a fost trimisă la faţa locului o echipă de control a Ministerului Culturii şi, după ce au fost controlate toate actele, nu au fost depistate ilegalităţi. În ceea ce priveşte contractul pe drepturi de autor, firma a motivat că, pe lângă lucrări de reabilitare, au fost efectuate şi unele de reorganizare a exponatelor, aspect ce s-a bazat, într-o mare măsură, pe o muncă de creaţie", a explicat Enache.
După demararea lucrărilor de modernizare la Antipa, în 2009, au existat nemulţumiri în rândul unei părţi a angajaţilor muzeului. S-a reclamat neglijenţa muncitorilor în timpul transportării exponatelor şi "nepăsarea" conducerii faţă de această situaţie.
Lucrările de modernizare a muzeului se ridică la aproximativ 13 milioane de euro. Fondurile necesare au fost asigurate, în parte, dintr-un împrumut acordat Ministerului Culturii, în 2006, de Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei, iar restul, de la bugetul de stat.
Redeschiderea Muzeului "Antipa", amânată din nou, pentru septembrie
Publicat la 19.06.2011, 07:44:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
