Relație tensionată între premier și Liviu DRAGNEA!
Publicat la 03.12.2017, 14:17:01
Ruptura a devenit vizibilă la începutul lui octombrie. Premierul a spus în direct la televiziune că nu se înţelege bine cu preşedintele partidului. Şi-a pus demisia pe masă la şedinţa social-democraţilor şi a obţinut plecarea miniştrilor PSD cercetaţi pentru corupţie.
„La nivelul de implicare al anumitor structuri din partid pe activitatea guvernului, lucrurile trebuie clarificate”, spunea la 14 octombrie premierul Mihai Tudose.
„Am avut o întâlnire bună și necesară. O discuție lămuritoare”, spunea, la rândul său, liderul PSD, Liviu Dragnea.
O lună mai târziu, liderii Partidului Social-Democrat adoptau o rezoluţie împotriva aşa-numitului stat paralel, care, spun ei, încearcă să distrugă PSD-ul. Premierul a fost prezent la şedinţă, dar şi-a spus părerea despre noul duşman câteva zile mai târziu.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Politic
România, 110 zile fără guvern cu puteri depline
Politic
Nicușor Dan pleacă la New York. Președintele României va susține un discurs la ONU

Politic
Oana Țoiu, mesaj la CNN despre apărarea Ucrainei: „Nu facem suficient”

Politic
Legea salarizării intră în linie dreaptă. Proiectul care ar trebui să respecte PNRR și constrângerile bugetare, pe masa partidelor

Politic
