Remeş: Termenul de depunere a cererilor pentru bani europeni nu va fi prelungit
Publicat la 27.04.2007, 11:49:45
Ministrul agriculturii, Decebal Traian Remeş, a declarat vineri că termenul de depunere a cererilor pentru bani europeni nu va fi prelungit, chiar dacă cu o săptămână în urmă ministrul anunţa că va solicita prelungirea acestui termen.
Vom munci pe brânci, vom recupera întârzierile, deci nu este nevoie să mai prelungim termenul , a spus ministrul agriculturii. Remeş declara, săptămîna trecută, că fermierii vor putea depune cereri pentru banii europeni şi după data de 15 mai 2007, pentru a diminua riscul ca România să piardă din fondurile europene destinate plăţilor directe la hectar.
Potrivit lui Remeş, România riscă să primească penalităţi de 25% din fondurile europene pentru plăţi directe, dacă vor exista neconcordanţe între suprafaţa de teren agricol declarată de fermieri şi realitatea din teren.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



