"Legat de organizarea ministerului, propunerea premierului de a avea un minister al Educaţiei şi un ministru delegat care să se concentreze pe superior şi cercetare e foarte bună, pentru că acest domeniu ar trebui mai bine evidenţiat. Nu cred că e momentul unei rupturi în două ministere, dar cred că Ministerul Educaţiei va funcţiona foarte bine. A mai existat un astfel de sistem în 2001", a spus Pricopie, la Palatul Parlamentului.
El a susţinut că în domeniul legislaţiei nu ministrul trebuie să decidă, ci actorii din sistem în urma dezbaterilor din Parlament şi a spus că va veni în faţa parlamentarilor oricând i se va cere.
Referindu-se la plagiate, Pricopie a arătat că subiectul nu este discutabil, iar legislaţia trebuie respectată şi aplicată.
În ceea ce priveşte piaţa muncii, Remus Pricopie a precizat că va susţine înfiinţarea unei agenţii în acest sens.


