Producătorul auto francez Renault continuă să piardă cotă de piaţă în Europa. Potrivit unui raport publicat astăzi de Asociaţia Constructorilor de automobile, vânzările Renault în luna august au reprezentat mai puţin de 9% din piaţa europeană. Performanţele sunt mai slabe decât media pieţei, care în pofida reculului, a crescut cu 0,4% în primele opt luni ale anului.
Chiar cu sprijinul Daciei Logan, Renault a ocupat numai 8,9% din piaţa europeană, în luna august, faţă de 9 procente, în iulie. Cifra de afaceri este cu 10 la sută mai mică decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. În cifre absolute, Renault a vândut în primele opt luni ale lui 2006 peste 929 de mii de autoturime, faţă de mai mult de un milion, în 2005.
Şi celălalt grup francez, PSA, a pierdut cotă de piaţă, în acest an: 3,3 procente. Adică un milion şi aproape 400 de mii de maşini înmatriculate, cu 50 de mii mai puţine decât anul trecut. În luna august, PSA a coborât până la o cotă de piaţă de numai 13,2%, cu evoluţii mai bune pentru Citroen, decât pentru Peugeot. PSA rămâne totuşi pe locul doi în Europa, după grupul german Volkswagen.
Nemţii sunt în formă bună: au crescut cu 5,9% până în august vânzând peste două milioane de maşini. Performerii identificaţi de Asociaţia Constructorilor de Automobile din Europa sunt italienii de la Fiat şi producătorul nipon Toyota. Fiat îşi continuă revenirea cu un progres de 18,1% al numărului de înmatriculări. Italienii au acum o cotă de piaţă de 6,4%, faţă de 5,5%, cu un an în urmă. Şi Toyota a crescut de la 5,5% în august 2005, la 6,6% în august 2006.
Renault continua sa piarda teren in Europa
Publicat la 15.09.2006, 16:46:46
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
