money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Renuntarea la avansul obligatoriu va stimula creditul ipotecar si va ieftini chiriile

Publicat la 07.02.2007, 14:52:13

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Renuntarea la avansul obligatoriu va stimula creditul ipotecar si va ieftini chiriile

Decizia băncii centrale de a elimina obligativitatea achitării avansului de 25% la creditele imobiliare, corelată cu o posibilă intrare pe piaţă a băncilor de credit ipotecar, va conduce la creşterea numărului de credite pentru locuinţă şi, implicit, la scăderea chiriilor cu 10-20%, susţin analiştii

Românii vor alege să plătească rată la o bancă pentru un credit ipotecar în schimbul unei chirii lunare pentru o locuinţă, fenomen care va conduce la o scădere a chiriilor cu 10-20% într-un an de zile, apreciază preşedintele Asociaţiei Române a Agenţiilor Imobiliare (ARAI), Liviu Ureche

Creşterea creditării nu va fi importantă, având în vedere că norma băncii centrale păstrează restricţiile privind limita de îndatorare (35% pentru creditele imobiliare). Norma Băncii Naţionale a României (BNR) este favorabilă doar tinerilor cu un salariu mare, care nu au reuşit să strângă suma necesară avansului, consideră analiştii economici.

De asemenea, preşedintele Uniunii Naţionale a Agenţiilor Imobiliare (UNIM), Gabriel Zamfir este de părere că vor scădea chiriile în cartierele periferice odată cu apariţia băncilor de credit ipotecar, persoana creditoare având posibilitatea să garanteze cu un bun viitor, astfel, costurile finanţării vor fi mai mici. După apariţia băncilor de credit ipotecar se vor obţine credite fără avans, fără un nivel al veniturilor foarte mare şi cu garanţii mici, a mai spus Zamfir.

Instituţiile bancare se vor conforma profilului de risc al fiecărui client, astfel încât avansul poate fi invers proporţional cu venitul lunar al solicitantului de credit, consideră preşedintele firmei de consultanţă financiară BB & P, Bogdan Baltazar

Băncile întâmpină regulamentul BNR cu reducerea dobânzilor şi extinderea perioadei de creditare

Unele bănci au înţeles că este nevoie să reducă nivelul dobânzilor şi să extindă perioada de rambursare pentru ca rata lunară să nu fie împovărătoare, în condiţiile eliminării sau reducerii avansului de 25%. Măsurile au fost luate pentru a permite unui număr mai mare de clienţi să acceseze un credit pentru locuinţă, având în vedere că limita de îndatorare a rămas aceeaşi, de 35% din venitul lunar net.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite