money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Resolution renunţă la sprijinul acordat ofertei de preluare făcute de Standard Life

Publicat la 29.10.2007, 09:35:08

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Resolution renunţă la sprijinul acordat ofertei de preluare făcute de Standard Life
Resolution a susţinut până în acest moment oferta mixtă (numerar şi acţiuni) anunţată de Standard Life la sfârşitul săptămânii trecute, ce se ridică momentan la puţin peste 716 pence pe acţiune.
Însă la doar o oră după anunţul acestei oferte, grupul Pearl a contracarat, anunţând o ofertă de preluare de 720 pence pe acţiune, în numerar, majorându-şi şi participaţia deţinută din Resolution până la 24,2 %.
Standard Life, care a acceptat să vândă o parte din activele Resolution grupului Swiss Re, în schimbul sumei de 2,35 miliarde lire sterline, a declarat că această ofertă depinde de sprijinului acţionarilor grupului, deţinând cel puţin 75% din pachetul total de acţiuni.
Grupul Stadard Life a anunţat însă duminică faptul că ar putea modifica structura ofertei, reducând plafonul necesar de susţinere până la 50%. Acest lucru, sunt de părere analiştii, ar putea să nu fie suficient pentru a opri grupul Pearl, ce doreşte blocarea acordului suplimentar semnat de Standard Life cu Swiss Re.
Resolution, ţintă de preluare de când a anunţat în iulie că plănuieşte o fuziune cu grupul Friends Provident, a respins până în acest moment două oferte de preluare venite din partea companiei Pearl, acţionar principal al Resolution.
"Resolution se va implica în discuţii cu ambii membrii ai consorţiului, pentru a discuta, printre altele, şi valoarea ofertelor, structurarea tranzacţiilor şi planurile legate de diviziile Resolution, pentru a ne forma o opinie şi a putea face o recomandare acţionarilor", a declarat grupul într-un comunicat.
Pearl, condus de omul de afaceri Hugh Osmond, a făcut această ofertă în parteneriat cu asiguratorul Royal London.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite