"Societe Generale va apela la un auditor independent", este unul din principalele titluri din Financial Times. Boardul băncii franceze a hotărât să apeleze la servicii de audit independente pentru a examina cauzele care au dus la cel mai mare scandal din istoria sistemului bancar. În acelaşi timp, conducerea pregăteşte schimbarea preşedintelui băncii Daniel Bouton. Rămîne încă neclar care va fi soarte lui Jean Pierre Mustierre, directorul diviziei de investment banking şi vedeta incontestabilă a Societe Generale. Foarte multe vor depinde de explicaţiile acestuia pe marginea avertismentului Eurex de la sfîrşitul anului trecut. Într-o scrisoare, Eurex, cea mai mare bursă de derivate din Europa avertiza Societe Generale asupra tranzacţiilor lui Jerome Kerviel.
Tot de aici aflăm că EDF şi ACS negociează preluarea comună a Iberdrola. Furnizorul francez de electricitate, EDF şi ACS, cea mai mare companie de construcţii spaniolă, poartă discuţii pentru preluarea Iberdrola, prima companie iberică de utilităţi. În urma zvonurilor legate de o posibilă tranzacţie, titlurile Iberdrola s-au apreciat cu 21 de procente în ultima săptămână. Compania este de mult timp considerată o ţintă atractivă pentru preluare. Iberdrola este cel mai mare producător de energie eoliană din lume şi deţinătorul Scottish Power din Marea Britanie.
Capacitatea autorităţilor de a proteja sistemul financiar este pusă la îndoială de către cetăţeni, ne informează The Times. Avertismentul vine chiar din partea Autorităţii Britanice pentru Servicii Financiare, sau FSA. În raportul său anual, organismul de reglementare mai vorbeşte şi despre riscurile la care sunt deja expuse anumite instituţii de credit datorită modelului de business care nu face faţă actualelor condiţii dificile de piaţă. FSA a fost criticat la rândul său pentru felul în care a gestionat criza Northern Rock. În cazul în care băncile vor fi nevoite să înăsprească în continuare condiţiile de creditare, peste un milion de cetăţeni britanici s-ar putea confrunta cu probleme serioase în achitarea creditelor ipotecare, mai arată raportul.
În timpul unei emisiuni televizate a postului german WDR, Preşedintele landului Renania de Nord Vestfalia, Juergen Ruettgers, nu s-a mai putut abţine şi a dansat entuziast pe ritmurile melodiei de protest Anti-Nokia, notează Rheinische Post. Cotidianul german ne mai informează şi asupra posibilităţii menţinerii la Bochum a unui departament pentru testarea terminalelor mobile care va cuprinde în jur de 100 de oameni.
Tot despre situaţia de la Bochum ne vorbeşte şi Die Welt. Concernul finlandezo-indian Saskan şi-a manifestat intenţia faţă de preluarea diviziei de software a uzinei Nokia din Bochum. Saskan este interesată în principal în achiziţionarea platformei tehnologice pentru a putea funcţiona ca furnizor Nokia. 150 de oameni sunt angajaţi în cadrul acestei divizii. Au fost de asemenea iniţiate discuţii şi pentru vânzarea departamentului responsabil cu producerea de instalaţii hands-free.
John McCain cucereşte Florida şi devine astfel favoritul în cursa pentru nominalizare, ne informează The Wall Street Journal. Şansele acestuia sporesc considerabil şi datorită sprijinului pe care l-ar putea primi din partea fostului primar new-yorkez Rudi Giulianni care şi-a anunţat intenţiile de a abandona cursa. Senatorul McCain a reuşit să se impună cu 36% în faţă principalilor contracandidaţi Romney şi Giuliani care au reunit doar 31, respectiv 15 procente din sufragii.
"Transformatorii de bonduri", este un alt subiect pe care-l putem găsi în Wall Street Journal. Marii asiguratori de bonduri presează autorităţile să corijeze o portiţă legală care permite companiilor de asigurare să se aventureze pe piaţa extrem de riscantă a derivatelor. Criza care a pus stâpânire pe piaţa imobiliară din America afectează grav asiguratorii care au oferit garantat titluri de valoare dublate de credite subprime. Ei au intrat astfel în posesia unor contracte derivate care obligă companiile să plătească la scadenţă. Capacitatea asiguratorilor de a-şi onora garanţiile reprezintă în momentul de faţă unul din principalele motive de îngrijorare pe Wall Street. Eric Dinallo, şeful autorităţii new-yorkeze de reglementare a iniţiat săptămâna trecută un plan de salvgardare a asiguratorilor şi a apelat la sprijinul financiar al celor mai mari bănci americane. Tot de aici mai aflăm şi despre reevaluare în scădere a ritmului de creştere economică la nivel global anunţată ieri de Fondul Monetar Internaţional. Conform raportului, economia americană va cunoaşte o încetinire accentuată dar va reuşi să evite o recesiune propriu-zisă.
Schimbare la vârful Ebay. Din Les Echos aflăm că celebrul site de cumpărături on-line a anunţat înlocuirea preşedintelui Meg Withman, după 10 ani de activitate, cu John Donahue. Acesta din urmă trebuie să redimensioneze Ebay, iar ca primă măsură a anunţat o modificare a tarifelor site-ului de licitaţii. El doreşte de asemenea să introducă un sistem de recompense pentru cei mai buni vânzători.
Tot în Les Echos citim despre iminentul protest al sindicatelor din Televiziunea Franceză. Aceştia au cerut angajaţilor să participe la o grevă pe 13 februarie, pentru a cere siguranţa locurilor de muncă în serviciul public şi continuarea finanţării televiziunilor. Protestul face referire la recentul proiect al preşedintelui Sarkozy de a reduce publicitatea pe canalele publice de televiziune şi la recentele zvonuri de închidere a France 3.
Preşedintele Giorgio Napolitano şi-a luat o pauză pentru a reflecta la decizia pe care trebuie să o ia după demisia premierului Romano Prodi, scrie cotidianul italian Corriere della Sera. După ce s-a întâlnit cu 19 delegaţii politice, cu preşedinţii Camerei şi a Senatului şi cu trei foşti preşedinţi ai republicii, Napolitano se află acum în faţa unei situaţii complexe. Pe de o parte, liderul marelui partid italian de centru-stânga, Walter Veltroni, cere un guvern de tranziţie, declarând că nu vrea alegeri înainte de 2009. De cealaltă parte, liderului de dreapta Silvio Berlusconi, vrea alegeri anticipate, bazându-se pe avantajul din sondaje al coaliţiei sale, de aproape 12 procente în faţa stângii.
Revista presei economice internaţionale, 30 ianuarie
Publicat la 30.01.2008, 07:50:59
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





