Revista presei internaţionale, joi, 17 iulie
Publicat la 17.07.2008, 04:52:44
Fondurile suverane îşi reduc expunerea pe dolar, titrează Financial Times. Câteva dintre cele mai mari fonduri suverane intenţionează să-şi reducă expunerea pe moneda americană. Mutările reprezintă expresia îngrijorărilor la nivel global faţă de stabilitatea dolarului. Un mare fond suveran din zona golfului, şi-a redus expunerea pe activele denominate în dolar de la peste 80%, în urmă cu un an, la mai puţin de 60%, în timp ce Fondul Chinez de Administrare a Valutelor, urmăreşte să încheie parterneriate în Europa cu grupuri de private equity, ca parte a strategiei de reducere a deţinerilor în dolari.
Şeful diviziei de private equity de la Autoritatea de Investiţii din Quatar, Kenneth Shen, şi-a exprimat încă de anul trecut îngrijorarea faţă de moneda americană. Totodată el a anunţat că instituţia quatariotă caută oportunităţi în Europa. „Perspectivele pentru dolar reprezintă un aspect important pe care investitorii îl iau în calcul atunci când se gândesc la demararea unor proiecte în America”, a declarat Shen.
Merrill Lynch îşi vinde participaţia la Bloomberg pentru 4,5 miliarde de dolari, este un alt titlu din Financial Times. Banca de investiţii americană urmează să-şi vândă pachetul de 20% contra sumei de 4,5 miliarde de dolari. Cumpărătorul este chiar fondatorul companiei, actualul primar al New York-ului, Michael Bloomberg. În acelaşi timp, Merrill Lynch a hotărât să păstreze participaţia la fondul de investiţii BlackRock. Vânzarea acţiunilor deţinute la Bloomberg este menită să compenseze parte din deprecierile de active de 6 miliarde de dolari pe care Merrill Lynch le-ar putea anunţa în cursul zilei de astăzi.
Din The Guardian aflăm că numele de Somerfield va dispărea din peisajul de supermarketuri britanice după ce va fi preluat de lanţul Co-operative food. Părţile s-au înţeles asupra unui preţ de 1,57 de miliarde de lire sterline. Co-op intenţionează să re-branduiască toate unităţile Somerfield, ar putea fi însă nevoit să vândă în jur de 100 de magazine lui Tesco şi Asda, pentru a se supune normelor concurenţiale. Co-op devine astfel cel de-al cincelea nume pe piaţa de retail alimentar din Marea Britanie. Lanţul Somerfield, cu o tradiţie de peste 130 de ani, a fost cumpărat în 2005 de un consorţiu format din miliardarul Robert Tchenguiz, fondul Apax, Barclays Capital şi banca islandeză Kaupthing pentru 1,1 miliarde de lire sterline.
"Continental trece în defensivă", titrează Handelsblatt. Directorul executiv al producătorului de anvelope din Hanovra, Manfred Wennemer critică în termeni duri tentativa de preluare a celor de la Schaeffler, pe care o califica drept egoistă, iresponsabilă şi la limita legalităţii. El spune că va folosi toate mijloacele pentru a respinge demersul şi precizează totodată că va cere autorităţilor verificarea legalităţii metodelor Schaeffler. Mai mult decât atât, nimeni din hanovra nu-l crede pe cuvânt pe şeful companiei producătoare de rulmenţi care a declarat în această săptămână că nu plănuieşte să spargă în bucăţi sau să vândă divizia de anvelope a Continental. Concernul german listat pe bursa de la Frankfurt, este vulnerabilizat din punct de vedere financiar de cumpărarea unităţii VDO Dayton de la Siemens.
“Planurile de salvare a Fannie Mae şi Freddie Mac întâmpină opoziţie în Congres”, titrează cotidianul The Wall Street Journal. Proiectul de salvare a celor doi giganţi ipotecari nu se bucură de sprijinul necondiţionat al congresului american. Mai mult decât atât, se pare că republicanii sunt cei care au cele mai mari nemulţumiri. Pe de altă parte, democraţii doresc să reunească propunerile într-un pachet mai larg, care nu este pe placul Casei Albe.
Următoarele zile ar putea aduce un veritabil joc politic de-a şoarecele şi pisica, pe măsură ce trezoreria condusă de Henry Paulson, negociază cu forul legislativ. Potrivit unor surse, Biroul pentru buget al Congresului estimează că măsurile propuse de Paulson vor costa cel puţin câteva zeci de miliarde de dolari. Atât trezoreria cât şi democraţii doresc ca în ultimă instanţă, să poată veni cu un set complex de măsuri menite să sprijine piaţa imobiliară şi cea ipotecară.
Noile măsuri împotriva vânzărilor short, au pus pe jar firmele de pe Wall Street, este un alt titlu din The Wall Street Journal. Restricţiile federale determină casele de brokeraj să grăbească implementarea de noi măsuri administrative, înainte ca regulamentul să intre în vigoare, începând cu săptămâna viitoare. În actualele condiţii, brokerii pot vinde short, atâta timp cât consideră căt apreciază că pot localiza titlurile respective pentru a le livra la timp.
Noile reguli prevăd formalizarea acestei proceduri, cu alte cuvinte, cei care tranzacţionează trebuie să aibă acorduri clare de împrumut ale acţiunilor, înainte de a le vinde. Detaliile acestor acorduri, sunt încă subiect de discuţie. Şefii marilor case de brokeraj s-au consultat ieri cu cea mai reprezentativă asociaţie de profil, pentru a vedea cum vor aborda această problemă în faţa autorităţii de reglementare a pieţei de capital.
De la secţiunea economică a cotidianului The Times aflăm că numărul celor care au aplicat pentru şomaj în Marea Britanie a crescut în iunie cu 15.500 până la nivelul de 840.100. Datele oficiale au coincis cu anunţuri de noi disponibilizări venite de la mari companii. Astfel, Wolsley, cel mai mare distribuitor de instalaţii la nivel global, a anunţat noi planuri de restructurare, după ce anul trecut a concediat 6000 de angajaţi. Pe sectorul financiar, HBOS va reduce numărul locurilor de muncă cu 650, din totalul de 3000 de angajaţi pe care îi are în prezent divizia de banking. Există de asemenea temeri potrivit cărora preluarea Somerfield de către Co-op ar putea aduce noi disponibilizări.
Wirtschaftsblatt ne informează despre finalizarea achiziţiei Meinl European Land de către Gazit-CPI, investiţia de 585 de milioane de euro a companiei Pecik und Stumpf într-un proiect de energie solară din estul Germaniei sau avertismentele lansate ieri de ministrul francez al sănătăţii, Roselyne Bachelot la adresa consumului de Red Bull, băutură care începând din această săptămână, va fi din nou comercializată în Franţa
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





