Fondurile speculative se pregătesc pentru un nou val de suferinţă, titrează Financial Times în ediţia de astăzi. La numai câteva zile de la Anul Nou, hedge fund-urile suferă deja de o mahmureală ce tinde să ia proporţii record după ce, pe ultima sută de metrii a lui 2008 au încercat aproape cu disperare să suspende sau să împiedice retragerile de bani. Managerii fondurile precum GLG Partners, RWC Partners sau Oceanwood Capital au introdus restricţii de retragere de capital chiar în ultimele zile din anul trecut. 2009 se anunţă un an extrem de dificil pentru fondurile speculative, după cele mai slabe 12 luni din istorie. Nume mari în domeniu precum Tudor Investment Corp, Citadel, Cerberus Capital sau Highbridge Capital au deja o capacitate limitată de a-şi achita datoriile. Un alt fond speculativ, Ilmatar, îşi va închide porţile după ce a pierdut peste 73% din valoare, iar reprezentanţii companiei spun că nu mai pot face faţă costurilor de operare din Rusia şi Europa de Est, principalele pieţe în care îşi desfăşura activitatea.
Celebrul producător de sticlărie şi porţelanuri de lux Waterford Wedgwood intră în administrare specială, scrie The Guardian la secţiunea economică. Cu o istorie de 250 de ani în spate, Waterford Wedgwood, renumit pentru branduri precum cristalurile Waterford , porţelanul Royal Doulton sau Rosenthal, nu a reuşit să strângă banii de care avea nevoie pentru a ieşi din impas. Astfel 2.700 de locuri de muncă din Marea Britanie şi Irlanda stau sub semnaul întrebării. Politicieni din ambele state au avertizat că prăbuşirea companiei va avea implicaţii severe asupra unor comunităţi în care sticla şi porţelanurile sefabrică de multe generaţii.
Din Wall Street Journal aflăm că planul de stimulare a e conomiei americane ar putea extinde reducerea de taxe pentru săraci. Preşedintele ales al Statelor Unite, Barack Obama s-a întâlnit cu legislativul din Capitol Hill pentru a căuta sprijin pentru adoptarea pachetului. „Suntem în acea perioadă a istoriei americane în care nu avem probleme republicane sau democrate ci doar probleme americane.”, a spus Obama. El a continuat şi a precizat că nici unul dintre cele două partide nu deţine monopolul asupra ideilor bune lăsând să se înţeleagă că aşteaptă propuneri şi din tabăra adversă. După întâlnirea cu preşedintele, mai mulţi republicani s-au arătat încrezători că planul va trece de Congres în cel mult şase săptămâni.
Revista presei internaţionale, marţi, 06 ianuarie
Publicat la 06.01.2009, 08:11:37
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
ANRE introduce un mecanism prin care consumatorii pot câștiga bani dacă reduc voluntar consumul de energie

Actualitate
Europenii păstrează tot mai mulți bani cash pe fondul temerilor legate de război, dezastre și atacuri cibernetice

Actualitate
Asigurare de viață: când merită și ce alegi

Actualitate
Chiriile din marile orașe universitare au crescut. Unde s-au scumpit cel mai mult locuințele

Actualitate
