money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Revista presei internaţionale, marţi, 18 noiembrie

Publicat la 18.11.2008, 09:12:42

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Revista presei internaţionale, marţi, 18 noiembrie

Citigroup concediază 52.000 de oameni scrie pe prima pagină de astăzi Financial Times. Directorul executiv al grupului bancar, Vikram Pandit, vrea să diminueze costurile cu până la 20%, economisind astfel până la 10 miliarde de dolari. Această măsură dramatică arată eforturile uriaşe pe care le face Citigroup pentru a ieşi din criză, după ce a afişat pierderi în fiecare din ultimele patru trimestre. Performanţa proastă a băncii şi evoluţia descendentă a acţiunilor pun mari presiuni pe Vikram Pandit şi sporesc conflictele interne.

Din The Wall Street Journal aflăm că directorul executiv şi co-fondator al Yahoo, Jerry Yang se va retrage. Decizia vine după o perioadă extrem de tumultoasă în interiorului motorului de căutare, după ce mai mulţi acţionari au fost nemulţumiţi că managementul a respins oferta de preluare a Microsoft. Preşedintele Yahoo, Roy Bostock şi Jerry Yang, care va rămâne membru al Consiliului de Administraţie, discutau de săptămâni bune posibilitatea ca CEO-ul să fie înlocuit, au declarat surse apropiate companiei citate de Wall Street Journal. Însă ieşirea lui Yang de la conducerea Yahoo lasă multe probleme nerezolvate într-o companie care se luptă din greu să rămână independentă.

Les Echos afişează pe prima pagină de astăzi SOS-ul marilor grupuri industriale europene. Aflaţi în faţa crizei, industriaşii cer relaxarea bugetară de urgenţă, după ce summit-ul G20 nu a adus rezultatele aşteptate. Principala ţară vizată de apelul industriaşilor, îngrijoraţi de amploarea crizei, este Germania.

Reuniţi aseară la Istanbul, membrii forumului European, grupare ce reuneşte 47 dintre cele mai mari companii de pe bătrânul continent, au dat publicităţii un comunicat alarmist adresat în primul rând guvernelor prin care solicită măsuri de urgenţă. Judecând după situaţia actuală, preşedinţii Nokia, ai Siemens, ai Saint-Gobain şi Nestle sunt convinşi că problemele cele mai grave vor veni abia în 2009. Întreprinderile noastre au peste 5 milioane de salariaţi. Consecinţele sociale ale crizei ar putea fi dezastruase a subliniat Jorma Ollila, preşedintele Nokia.

Din The Moscow Times aflăm că premierul rus Vladimir Putin nu este foarte încântat de angajamentul pe care l-a semnat preşedintele Dmitri Medvedev la summit-ul G20 de a nu impune noi bariere comerciale în următorul an. Putin a declarat ieri că angajamentele ţării sale de a ajuta la diminuarea efectelor crizei mondiale nu trebuie luate în cazul în care contravin intereselor naţionale. Fostul lider de la Kremlin a precizat că se aşteaptă ca Rusia speră fie tratată ca orice alt stat în căutarea soluţiilor la ieşirea din criză.


Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite