Aşa cum era de aşteptat, instituţia a votat pentru menţinerea dobânzilor de împrumut pe termen scurt aproape de nivelul zero şi pentru continuarea programului de suplimentare a lichidităţilor prin achiziţia de active, prin care banca centrală cumpără lunar obligaţiuni în valoare de cel puţin 120 de miliarde de dolari.
Schimbările majore sunt modul în care bancherii Fed văd evoluţia viitoare a economiei şi impactul acesteia asupra politicii monetare.
”După un ritm moderat al redresării, indicatorii activităţilor economice şi ai pieţei muncii s-au îmbunătăţit recent, chiar dacă sectoarele cele mai afectate de pandemie sunt încă slăbite. Inflaţia continuă se se afle sub nivelul de 2%”, a afirmat comitetul de politică monetară în comunicatul publicat după şedinţă.
Fed anticipează pentru acest an o creştere economică de 6,5%, urmând ca avansul să se tempereze în anii viitori, potrivit estimărilor trimestriale ale membrilor Comiterului Federal pentru Piaţă Deschisă. Estimarea a fost îmbunătăţită de la ritmul de 4,2% prognozat în decembrie.


