money.ro
SportTheodora Șutiu

Rezultatele românilor din prima zi a JO de la Paris. Cine a fost eliminat și cine s-a calificat mai departe

Publicat la 27.07.2024, 13:01:27

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Rezultatele românilor din prima zi a JO de la Paris. Cine a fost eliminat și cine s-a calificat mai departe

Sportivii români au luat startul în prima zi de la JO de la Paris. Deja avem primele eliminări și primele calificări.

Irina Begu a fost învinsă de liderul mondial Iga Swiatek, scor 6-2, 7-5, în prima rundă a probei feminine de simplu de la Jocurile Olimpice de la Paris, desfășurată pe arenele de la Roland Garros.

Swiatek (23 de ani) a câștigat după o oră și 45 de minute, revenind în setul al doilea de la 3-5. Acesta este al doilea lor meci direct, primul fiind câștigat de Swiatek la Wimbledon în 2021.

Irina Begu va participa și în proba de dublu feminin, alături de Monica Niculescu, împotriva taiwanezelor Su-Wei Hsieh și Chia Yi Tsao.

Ana Bogdan a fost eliminată de italianca Jasmine Paolini, cu scorul de 7-5, 6-3, în prima rundă a probei feminine de simplu. În ciuda unui început bun de meci și a unui avantaj de 4-1 în primul set, Bogdan nu a reușit să mențină ritmul și a fost învinsă în două seturi

Ana Bogdan va juca și la dublu feminin alături de Jaqueline Cristian, împotriva japonezelor Shuko Aoyama și Eni Shibahara.

Ancuța Bodnar și Simonei Radiș confirmă forma și se califică în semifinale

Ancuța Bodnar și Simona Radiș, campioanele olimpice en titre, s-au calificat în semifinalele probei feminine de dublu vâsle, după ce au câștigat clar seria lor. Cele două românce au înregistrat un timp de 6 minute și 48 secunde, fiind mai rapide cu aproape șapte secunde față de echipa Cehiei.

Echipajul românesc de patru vâsle masculin, format din Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Horodișteanu și Ioan Prundeanu, va evolua în recalificări după ce s-a clasat pe locul cinci în prima serie a calificărilor.

Mihai Chiruță s-a calificat în sferturile de finală ale probei de simplu vâsle masculin, după ce a câștigat seria a doua, cu un timp de 6 minute și 51 secunde.

Florin Enache și Andrei Cornea s-au calificat direct în semifinalele probei de dublu vâsle masculin, câștigând clar seria a doua cu un timp de 6 minute și 16 secunde.

Andrei Muntean în calificările de la paralele

Andrei Muntean a fost notat cu 14,366 în calificările de la paralele în concursul masculin de gimnastică artistică. El va trebui să aștepte desfășurarea celorlalte subdiviziuni pentru a afla dacă se va califica în finală.

Sportivii români au început cu dificultăți, dar și cu speranțe în prima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris, aducând atât eliminări, cât și calificări în competițiile viitoare, potrivit Digisport.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite