Indicele societăţilor de investiţii marchează pentru a doua zi consecutiv, noi maxime istorice. BET FI a închis la 73.725 de puncte cu 0,43% mai mult ca ieri, asta după ce pe parcursul şedinţei a avut creşteri de două procente.
Pe final, pe fondul marcării profiturilor cotaţiile au mai dat înapoi iar SIF Muntenia a închis chiar pe roşu cu o depreciere de 1,64%, deşi preţul mediu a fost peste cel de referinţă. Titlurile au urcat la maximul de 2,48lei dar au închis cu 8 bani mai jos.
SIF Moldova a fost cea mai lichidă acţiune din piaţă cu rulaje de 7,8 milioane de lei.
Titlurile au avut o evoluţie bună cu creşteri de peste 3% pe parcusul zilei. De altfel, şi în final, titlurile SIF 2 au marcat cel mai bun câştig pe sectorul financiar de aproape 2%.
Petrom a fost în atenţia investitorilor cu volume ce au totalizat 5,2 milioane de lei. Titlurile s-au menţinut la cotaţia precedentă în prima parte a zilei, însă după prânz, odată cu creşterea volumelor preţul a coborât la minimul de 50 de bani. Acţiunile Petrom au închis cu un pas de cotare mai jos.

