Închiderea verde a pieţelor americane a impulsionat şi Bursa de la Bucureşti, în debut. Euforia a culminat la mijlocul zilei, când 13 companii de pe BVB aveau creşteri de 2 cifre, printre care şi sif-urile cu aprecieri, medii, de peste 10%.
Partea a doua a şedinţei a temperat uşor creşterile de pe întreaga piaţă, însă, finalul a găsit BET cu 2,5% mai sus, iar BET-FI cu aproape 8% mai sus.
SIF Oltenia a generat cea mai mare valoare de tranzacţionare din piaţă, de peste 4 mil de lei şi a închis la 79 de bani pe titlu. Cel mai mare plus dintre sif-uri, de peste 10% a avut la final cotaţia SIF Moldova, pe un rulaj apropiat de cel al SIF Oltenia.
Investitorii au revenit la cumpărare pe acţiunile Broker Cluj. După trei zile de scăderi cu 15% şi fără ordine la cumpărare, situaţia s-a schimbat brusc după primele tranzacţii. Cotaţia a urcat cu maximul admis de bursă, la 14,6 bani pe titlu, pe un volum important, de peste 6 milioane 600 de mii de acţiuni.

