Piaţa de la Bucureşti a încercat o uşoară revenire cu o oră înainte de închidere, însă ordinele la vânzare s-au intensificat chiar înainte de final.
Corecţiile s-au amplificat în special la Petrom. Cotaţia a pierdut 5 procente şi jumătate şi a închis la 24,3 bani pe acţiunie, minimul şedinţei.
Scăderi similare au suferit şi titlurile Erste Bank. La final acţiunile s-au plasat la minimul zilei, la 116 lei pe acţiune.
În acelaşi sectorul 5% au pierdut şi titlurile BRD şi au închis la 11,4 lei. Cotaţia Băncii Transilvania a coborât doar 0,65%, pe cel mai bun rulaj din piaţă. Surprinzător este însă că acţiunile Băncii Transilvania au fost şi pe plus pe parcursul zilei, în timp ce indicii au fost întreaga zi pe variaţii negative.
Nici SIF-urile nu au fost ocolite de vânzători. Aici, acţiunile SIF Transilvania au pierdut cel mai mult, peste 4%, iar cel mai puţin au coborît titlurile SIF Banat Crişana, 2,5%.
7 mil şi jumătate de euro au generat tranzacţiile cu acţiuni. Rulaje de peste 1 mil de euro au venit dinspre contractele futures pe derivatul euro leu, majoritatea realizate pe scadenţa apropiată, septembrie 2009. Alte aproape 5 mil de euro au venit dinspre obligaţiuni. Ponderea cea mai amre au avut-o titlurile de stat, scadente în 2012, care au fost tranzacţionate la randament de 9,8%.
Rezumat bursier: Indicii închid din nou pe minus, cu pierderi de 3,5%
Publicat la 02.09.2009, 13:49:10
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
