Tot pe minus a închis BET-FI, în timp ce indicele general al pieţei a urcat un procent.

Rezultatele financiare la 3 luni, publicate de Petrom au fost incluse în preţ, în şedinţa anterioară, când cotaţia a urcat 10%, pe un volum de peste 21 de mil de acţiuni.

După afişarea raportului trimestrial, cotaţia a oscilat de la un minus de 4%, până la un uşor plus, la 21 de bani pe acţiune, însă pe volume de 3 ori mai mici. La final, cotaţia Petrom era cu 3,8 la sută mai jos la 20,1 bani.

În acelaşi sector, cotaţia Transgaz a coborât 2,5%, în timp ce titlurile Rompetrol Rafinare s-au apreciat cu aproape 3 la sută.

După sectorul energetic, care a închis pe minus, aceeaşi tendinţă a urmat-o şi BET-FI. Indicele celor cinci societăţi de invetiţii financiare a urcat cu 3% în debut, până la 20 de mii de puncte, dar a închis cu 0,4% mai jos.
Pierderi au înregistrat 2 dintre sif-uri: SIF Banat Crişana şi SIF Oltenia. La SIF5 acţiunile au pierdut 4%, după data de referinţă, care acorda dreptul acţionarilor la dividend. În aceeaşi situaţie s-au aflat şi titlurile Alumil, care au închis cu 14% mai jos.

Deprecieri de aproape 8% au înregistrat titlurile Băncii Carpatica, după scăderi şi de 14% pe parcursul şedinţei. Banca îşi va publica luni rezultatele trimestriale la 3 luni.

În sistemul bancar, acţiunile BRD au crescut cel mai mult, cu 7,5% la 8,6 lei. Cotaţia Erste Bank a pierdut aproape 3 procente, după 5 şedinţe de creşteri importante.

Lichiditatea s-a situat la 12,6 milioane de euro, după ce şi de pe Rasdaq au venit aproape 2 mil de euro.