money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Rezumat bursier: Şedinţă roşie pe Bursa de Valori Bucureşti

Publicat la 18.09.2007, 11:59:17

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Rezumat bursier: Şedinţă roşie pe Bursa de Valori Bucureşti
Piaţa a deschis încă de dimineaţă cu deprecieri generalizate la nivelul celor trei indicii. Scăderea a fost mai consistentă pe societăţile de investiţii, al căror indice a avut încă din deschidere o pierdere de peste un procent. Pe final însă, sif-urile au revenit aproape de preţurile de referinţă, iar BET FI a închis cu o depreciere de 0,4%. BET şi BET C au avut pierderi de peste 0,6%.

SIF Moldova a înregistrat cel mai bun rulaj din piaţă, de peste 4,1 milioane de lei. Titlurile evoluat pe pierdere toată şedinţa, dar pe final au încercat o revenire la cotaţia de ieri. Închiderea s-a realizat cu o depreciere uşoară, de 0,3%.

SIF Muntenia s-a remarcat în piaţă prin rulaje în creştere, fiind schimbate în piaţă aproape 1,5 milioane de acţiuni. Deşi au înregistrat deprecieri de peste 2% pe parcursul şedinţei, ultima tranzacţie s-a perfectat cu 0,8% mai jos.

SIF Transilvania a fost singura care a reuşit în final să urce pe verde, însă nu s-a menţinut acolo. Titlurile au reuşit să închidă în staţionare la 2 lei şi 42 de bani.

Alături de societăţile de investiţii, Rompetrol Rafinare a avut un rulaj fruntaş de peste 2,2 milioane de lei. Acţiunile au deschis ziua cu o depreciere semnificativă de 3,5% iar evoluţia a fost negativă. Titlurile RRC au pierdut 2,6% până la 11,3 bani.

În sectorul bancar închiderea a fost mixtă. În timp ce Banca Transilvania a urcat cu un pas de cotare, BRD a închis cu un pas mai jos, iar Carpatica a coborât cu 1%.

Piaţa Rasdaq a însumat volume bune de peste 5,6 milioane de euro datorită tranzacţiilor cu acţiunile Ardaf. Titlurile companiei de asigurări au urcat cu 0,6% pe rulaje de peste 2,1 milioane de lei. Cu aceste acţiuni s-au realizat şi trei tranzacţii speciale în valoare de 3,4 milioane de lei.

Piaţa derivatelor a fost absentă astăzi. Pe finalul şedinţei s-a realizat o singură tranzacţie pe scadenţa din decembrie. Contractul a fost perfectat la cotaţia de 9.950 de puncte, în scădere cu 0,1%.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite